گزارشی از کنفرانس Neurotech Investing and Partnering

????بسیاری باور دارند که قرن 21 عصر نوروتکنولوژی است. تکنیک‌ها و ابزارهایی مانند تحریک عمیق مغز (Deep Brain Stimulation)، الکتروکورتیکوگرافی (پایش فعالیت الکتریکی مغز با استفاده از الکترودهای متصل به قشر مغز) و رابط‌های مغز-کامپیوتر مواردی هستند که به ما کمک می‌کنند تحلیل بافت‌های عصبی، سلامت ذهن و انواع مشکلات مغزی را پایش، شناسایی و حتی درمان کنیم. در حال حاضر به‌منظور کمک به توان‌بخشی افراد پس از سکته، از واقعیت مجازی استفاده می‌شود و فناوری‌های دیگری هم برای کمک به بازیابی توانایی حرکتی معلولان در دست توسعه قرار دارند.

????هرساله کنفرانس Neurotech Investing and Partnering به نوروتکنولوژی می‌پردازد و نمونه‌های جدیدتر و پیشرفته‌تری از این فناوری‌ها معرفی می‌شوند.این کنفرانس سال که گذشته در شهر بوستون ایالات‌متحده برگزار شد، پذیرای بیش از 150 شرکت‌کننده از کشورهای مختلف دنیا بود و با سخنرانی الیسون فنی، از اعضای هیئت‌مدیره سازمان صنعتی نوروتکنولوژی، درباره وضعیت کنونی صنعت نوروتکنولوژی آغاز شد که در ادامه به آخرین ترندها و دستاوردهای حوزه دارو، ابزار و تشخیص اختلالات عصبی نیز اشاره شد. همچنین در ساعات بعدی کنفرانس، سرمایه‌گذاران خصوصی، عمومی و راهبردی گرد هم آمدند تا درباره پرسش‌های اصلی پیش روی تجاری‌سازی نوروتک با یکدیگر به گفت‌وگو بنشینند. بعضی از این پرسش‌ها عبارت‌اند از:

????برای تأمین مالی یک شرکت نوروتک چه‌کار باید کرد؟
????منافع و ریسک‌های موجود در مدل‌های کسب‌وکار حوزه ابزار، دارو، تشخیص و فناوری اطلاعات نوروتک کدم‌اند؟
????شرایط قرارداد و ارزیابی روز چه هستند؟
????بهترین استراتژی خروج چیست؟
????وضعیت نوروتک در مقایسه با سایر صنایع چگونه است؟

????نوروتک در مقابل بیماری

????در خلال کنفرانس نوروتک، شرکت‌های مختلف تجربیات خود از تلاش برای کاهش عوارض جانبی و افزایش تأثیر داروها و روش‌ها، در بیماران مقاوم به درمان مبتلا به صرع و دردهای ناشی از اختلالات عصبی، توسعه درمان برای بیماری‌های خاص مانند ALS و درنهایت، بهبود ابزارهای تشخیص و مدیریت علائم تحلیل بافت‌های عصبی را با یکدیگر به اشتراک گذاشتند که مورد آخر با توجه به شیوع بالا در میان سالمندان دنیا (هم‌اکنون بیش از 50 میلیون نفر به دمانس دچار هستند) از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

????بیماری پارکینسون و سایر اختلالات حرکتی نیز در کانون توجه کنفرانس سرمایه‌گذاری و شراکت نوروتک بودند که در نشستی اختصاصی، رلف کرن (مدیر اجرایی و مدیر درمانی ارشد کمپانی بیوتکنولوژی BrainStorm) در کنار نادر یعقوبی (رئیس و مدیر اجرایی شرکت PathMaker Neurosystems) به همراه عده دیگری از سخنرانان درباره روش‌های درمانی تغییر ماهیت بیماری و تکنیک‌های تشخیصی مکمل، باهدف جلوگیری از پیشرفت بیماری‌ها، به گفت‌وگو نشستند.

????بخش دیگری از کنفرانس نیز بر مسائل حوزه بهداشت روان متمرکز بود چراکه این موضوع قسمت بزرگی از بازار نوروتک را در بر گرفته و چالش‌های بسیاری را برای سلامت عمومی به وجود آورده است. بر اساس آمارهای سازمان بهداشت جهانی، 450 میلیون نفر در سراسر جهان حداقل به یکی از اختلالات روانی یا عصبی مانند اضطراب، اسکیزفرنی یا بیش فعالی مبتلا هستند که اختلالات مذکور را به یکی از مهم‌ترین عوامل مخل سلامت تبدیل می‌کند. جالب است بدانید که دراین‌بین 300 میلیون نفر در دنیا به افسردگی دچار هستند. از همین رو جلسه اختصاصی دیگری با محوریت نسل جدید روان‌پزشکی طی کنفرانس نوروتک برگزار شد که هدف از آن، اجماع و گفت‌وگوی کمپانی‌های پیشرو مانند مینروا، بلکثورن و کارونا پیرامون توسعه ابزار و روش‌های تشخیص نوآورانه برای ایجاد یک تغییر بنیادین در حوزه درمان‌ بیماری‌های روانی بوده است.

 

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

    Top